Hírek

Elérhetőségek

Endrefalva Község Önkormányzati Képviselő-testületének 7/2001.(III.29.) önkormányzati rendelet a köztemetőről és a temetkezés rendjéről

 

Endrefalva Község Önkormányzati Képviselő-testületének

7/2001.(III.29.) önkormányzati rendelet

a köztemetőről és a temetkezés rendjéről

 

(Egységes szerkezetben az önkormányzati rendelet módosításokkal. Hatályos 2020.01.01-től.)

 

Endrefalva Község Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16.§.(1) bekezdésének felhatalmazása alapján, figyelemmel a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. tv.-ben valamint az annak végrehajtására kiadott 145/1999.(X.1.) Korm. rendeletben rendelkezései végrehajtásáról, a tisztességes és méltó temetés, a halottak nyughelye előtt a tiszteletadás joga feltételeinek biztosítása, a temetés lebonyolításában résztvevők együttműködése feltételeinek megteremtése érdekében az alábbi rendeletet alkotja.

 

I. fejezet

Általános rendelkezések

 

Értelmező rendelkezések

 

1. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) temető: település közigazgatási területén belüli, beépítésre szánt, építési használata szerinti zöldfelületi jellegű, kegyeleti célokat szolgáló közegészségügyi rendeltetésű különleges terület, amelyet az elhunytak eltemetésére, a hamvak elhelyezésére létesítettek és használnak vagy használtak.

b) köztemető: az Endrefalva Községi Önkormányzat tulajdonában lévő temető

c) köztemető fenntartói kötelezettség alanya: A Ttv. előírásai szerint a települési önkormányzat

 

A rendelet hatálya

 

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Endrefalva Község Önkormányzata tulajdonában lévő 153.hrsz-ú köztemetőre.

(2) E rendeletet kell alkalmazni a köztemető tulajdonosának, továbbá a temetkezési szolgáltatási tevékenységet végző természetes és jogi személyeknek, valamint mindazoknak, akiknek a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységek ellátása során, azzal összefüggésben jogai keletkeznek, és reá kötelezettségek hárulnak.

(3) Ezen rendelet szabályait kell alkalmazni a halva született magzatok, csonkolt testrészek és szervmaradványok hamvasztása vagy földben történő eltemetése esetén is.

(4) Az önkormányzat köteles a település közigazgatási területén elhunytaknak az eltemetés helyéről gondoskodni, kivéve, ha az arra jogosult hozzátartozók, más szervek, illetve személyek az eltemetés helyét más településen vagy nem e rendelet hatálya alá tartozó temetőben határozzák meg.

(5) A halál időpontjában Endrefalván állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező elhunytak esetében az önkormányzat abban az esetben is köteles az eltemetésről a (4) bekezdésben foglalt egyéb feltételek szerint gondoskodni, ha a halál nem Endrefalva közigazgatási területén következett be.

 

II. fejezet

A köztemetőkre és a temetési helyekre vonatkozó szabályok

 

3. § (1) Endrefalva közigazgatási területén köztemető létesítéséről, bővítéséről, lezárásáról, ismételt használatbavételéről a Képviselő-testület dönt.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése idején működő köztemető és létesítményeik fenntartásáról, üzemeltetéséről, valamint az ott folyó temetkezési tevékenységek végzéséről Endrefalva Község Önkormányzata gondoskodik.

(3) Ha a temető betelt, vagy más fontos ok áll fenn az Önkormányzat Képviselő-testülete elrendeli a temető lezárását. Lezárt köztemetőben a temetői létesítmények közül a temető bekerítését vagy élő sövénnyel való lehatárolását, vízvételi lehetőséget és hulladéktárolót kell biztosítani.

4. § (1) A köztemetőhöz vezető útnak gépjárművel is járhatónak kell lennie és biztosítani kell az akadálymentes közlekedést.

(2) Az út rendszeres karbantartása, takarítása, sár- és síkosság-mentesítése az önkormányzat feladata.

(3) Temetőben ravatalozót kell építeni.

5. § A köztemetőben az elhunyt ravatalozására való előkészítésére, a kegyelet lerovására, az elhunyt elbúcsúztatására szolgáló ravatalozónak mind külső, mind belső ravatalozásra is alkalmasnak kell lennie.

6. § A ravatalozó rendszeres takarításáról és szükség szerinti fertőtlenítéséről a köztemető üzemeltetőjeként az önkormányzat - a közegészségügyi és higiéniai előírásoknak megfelelő módon - köteles gondoskodni.

7. § (1) A köztemetőbe kiszállított holtest hűtéséről - halotthűtő berendezésben - a ravatalozásig, elhamvasztásáig, illetve eltemetésig folyamatosan gondoskodni kell.

(2) A köztemető halotthűtőjébe az elhunytak csak azonosítás követően kerülhetnek. A hűtés során gondoskodni kell arról, hogy a ravatalozásig, hamvasztásig, illetve az eltemetésig az elhunyt megfelelő azonosítása minden kétséget kizáróan biztosítható legyen.

(3)[1]

8. § Köztemetőben a szilárd hulladék gyűjtéséről, elszállításáról és elhelyezéséről Endrefalva Község Önkormányzata gondoskodik.

 

Temetési helyek és szabályok

 

9. § (1) A köztemető sírhelytáblákra (parcellákra), a sírhelytáblák pedig sorokra oszthatók. A sírhelytáblákat, a sorokat és a temetési helyeket számozni kell.

(2) Az egyes sorokban a temetési helyeket az Önkormányzat jelöli ki.

(3) Az Önkormányzat a köztemetőről köteles térképet készíteni, amelyen fel kell tüntetni, hogy mely sírhelytáblák, sorok milyen temetési célra vannak fenntartva.

(4) A temetkezésre használt helyek a köztemetőben a következők lehetnek:

a) egyes sírhely

b) kettős sírhely

c) sírbolt (kripta)

d) közös sírhely

e) örök emléksír

f) urnafülke[2]

g) urnasírhely[3]

h) urnasírbolt[4]

10. § (1) Koporsós temetésnél a sírhelyek lehetnek felnőtt sírhelyek és gyermeksírhelyek.

(2) A felnőtt-sírhelyekbe 10 évnél idősebb korban elhunytak, gyermeksírhelyekbe 10 éves vagy ennél fiatalabb korban elhunytak eltemetése lehetséges.

(3) Az egyes sírhelybe főszabályként egy koporsó temethető, kivéve, ha az anya halála és az újszülött perinatális halála miatt az eltemetés egy időben történik és az eltemettető így rendelkezett.

(4) Az örök emléksírok a temetőnek erre a célra rendelt tábláján fenntartott olyan egyes, vagy kettős sírhelyek, sírboltok, urnafülkék, melyeket az Önkormányzat Képviselő-testülete örök temetkezési hely céljára adományozott.

(5) Az örök emléksírokat akkor is fenn kell tartani, ha sírokat kiürítik. A temető átrendezése, vagy megszüntetése esetén az emléksírokat az új parcellán, vagy a temetőnek erre a célra kijelölt helyen kell elhelyezni. Az áthelyezésről az Önkormányzat gondoskodik.

11. § (1)[5] A köztemetőben levő sírhelyek méretei:

a) egyes felnőtt sírhely: 1,90-2,10 méter hosszú, 2,0 méter mély 0,90-0,95 méter széles, melyhez jobbra és balra 0,2-0,2 méter hagyható az alap készítés céljára,

b) kettős sírhely: 1,90-2,10 méter hosszú, 2,0 méter mély, 1,9 méter széles, melyhez jobbra és balra 0,2-0,2 méter hagyható az alap készítés céljára,

c) gyermeksírhely: 1,3 méter hosszú, 2 méter mély, 0,65 méter széles, melyhez jobbra és balra 0,2-0,2 méter hagyható el alap készítés céljára.

 (2) A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést sértő vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjel nem helyezhető el.

(3) A sírok egymástól való oldaltávolsága legalább 60 cm, a gyermeksíroknál pedig 30 cm kell legyen. A sorok között 0,60 m-1 m távolságot kell hagyni, kivéve az új kiképzésű (fej-fej alatti) sírhelytáblák sorait, ahol a sírok fejrészei között a távolságnak 30 cm-nek, a sorok között pedig 1,50 m-nek kell lennie.

(4) A sírdombok magassága legfeljebb 30 cm lehet, a sírhelyeken a sírdomb felhantolása nem kötelező.

(5)[6] Az (1) bekezdésben meghatározott mérettől eltérni nem lehet.

(6) Két sírhely közötti járda egy síkban legyen elhelyezve, szükség esetén lépcső beépítésével.[7]

(7) Sírhelyet továbbértékesíteni nem lehet.[8]

(8) Természetes földmozgásból eredő kárért az önkormányzat felelősséget nem vállal (javasolt a sírlap bevasalása).[9]

12. § (1) A sírboltokat legalább kettő koporsó befogadására alkalmas al- és felépítményként lehet megépíteni az önkormányzat hozzájárulása és építési engedély alapján.

(2) A sírboltokban 2-16 nagy koporsó helyezhető el, illetve egy nagy koporsó helyén két kis koporsó is elhelyezhető.

13. § (1) Hamvasztásos temetés esetén az urnába helyezett hamvak temetési helye lehet urnafülke, urnasírhely, urnasírbolt. Az urna koporsós temetési helyre rátemethető.

(2) A hamvakat tartalmazó urnát urnafülkébe elhelyezni, urnasírba temetni vagy sírhelybe, sírboltba rátemetni egyaránt szabad. Az urnát a talaj szintjétől legalább 0,5 méter mélységbe kell elhelyezni. Rátemetésnél az urna a koporsós temetési hely használati idejét nem hosszabbítja meg.

(3) Urnát urnatartóban sír felületére is el lehet helyezni.

14. § (1) Az urnasírhely és urnasírbolt az urna földbe történő elhelyezését szolgálja.

(2) Urnafülkét és urnasírboltot csak építési engedély alapján lehet létesíteni, melyhez a tulajdonosi hozzájárulást az önkormányzat adja meg.

(3) Az urnasírhely mérete 60 x 80 cm, mélysége 100 cm.

(4) Urnasírba, urnasírboltba legfeljebb 4 urna helyezhető el és az ikresíthető.

 

A temetési helyek, sírjelek fenntartására vonatkozó szabályok

 

15. § (1) A sírok fölé épített szegélykő, síremlék, sírbolt és sírjel nem terjedhet túl a rendelkezési jog jogosultja által megváltott temetési hely területén. Ennek megépítése előtt köteles az építkezést az önkormányzatnak bejelenteni.

(2) A sírok fölé emelt síremlékek, sírjelek karbantartása, helyreállítása, felújítása a temetési hely felett rendelkezni jogosultat terhelő kötelezettség, melyre az önkormányzat felszólíthatja, illetve az állékonyságot, az életet és a biztonságos használatot veszélyeztető állapot fennállása esetén köteles felhívni a temetési hely felett rendelkezni jogosultat.

(3) A rátemetéskor lebontott síremlék - hacsak jogszabály vagy az építésügyi hatóság határozata eltérően nem rendelkezik - egy éven belül visszaállítandó. A lebontott síremléknek a temető területén történő tárolása az önkormányzatnak nem kötelezettsége, azért nem terheli felelősség.

(4) Lejárt és újra nem váltott síron lévő síremlék a lejárattól számított 12 hónap után lebontható a korábbi rendelkezésre jogosult költségére, ha írásbeli értesítésre sem tett eleget ezen kötelezettségének. A lebontott síremléket 12 hónapig az üzemeletető köteles megőrizni. A tárolási idő elteltét követően a síremlék értékesíthető. Az értékesítésből származó bevételnek a bontási díj összegén felüli részét a rendelkezésre jogosult részére kell visszafizetni. Az értékesítés eredménytelensége esetén a síremlék megsemmisíthető.

 

Sírhelygazdálkodás

 

16. § (1) Az önkormányzat a sírhelygazdálkodás körében köteles naprakész nyilvántartást vezetni a szabad temetési helyekről.

17. § (1) A temetési hely felett az rendelkezik, aki megváltotta. A rendelkezési jog kiterjed a temetési hely használata mellett a temetési helyre helyezhető személyek körének meghatározására, síremlék, sírjel állítására és mindezek gondozására.

(2) A temetési hely feletti rendelkezési jog

a) egyes sírhely esetén 25 év, illetőleg az utolsó koporsós temetés napjától számított 25 év

b) kettős sírhely esetén az utolsó koporsós rátemetés napjától számított 25 év

c)[10] sírbolt esetén 60 év

d)[11] urnafülke és urnasírhely esetén 25 év

e)[12] urnasírbolt esetén 25 év

(3) Ha a sírhely megváltásától számított 25 év alatt nem történik második eltemetés, a sírhely további használati jogát csak újraváltással lehet biztosítani.

(4) Megszűnik a rendelkezési jog gyakorlása, ha a használati idő meghosszabbítás hiányában lejár, illetve a temetési hely megszűnik.

III. fejezet

A köztemető üzemeltetése

 

18. § (1) A köztemető üzemeltetésével kapcsolatosan biztosítani kell a látogatók számára a temető használatát, illetve emellett a különféle temetői tevékenységek rendezett működését.

19. § (1) A temetőben a kegyeleti jogok gyakorlása céljából az üzemeltető

a) nyilvántartó könyvet

b) sírboltkönyvet

vezet.

(2) Nyilvántartó könyv a következő adatokat tartalmazza: folyószám, a temetés napja, az elhalt neve, leánykori neve, születési ideje, anyja neve, legutolsó lakóhelyének címe, foglakozása (ha nyugdíjas, jellemző korábbi foglakozás is), az elhatárolás időpontja, a sírhelytábla, sírhelysor, temetési hely száma, valamint az eltemettető neve, lakcíme és a síremlékre vonatkozó bejegyzések.

(3) A nyilvántartásokba történő bejegyzést időrendi sorrendben kell teljesíteni.

(4) A nyilvántartó könyvhöz betűsoros névmutatót kell felfektetni és vezetni.

A nyilvántartó könyv betűsoros névmutatója tartalmazza az eltemetett halott nevét, sírhelyének pontos számát, valamint a nyilvántartás folyószámát.

(5) A sírboltkönyv a sírboltban elhelyezett halottak bejegyzésére szolgál, vezetése a nyilvántartó könyvnek megfelelően történik. Be kell vezetni a sírbolt birtokosának a sírboltra vonatkozó rendelkezéseit is.

(6) Külön jegyzéket kell készíteni a temetőben elhelyezett halva született gyermekekről. A jegyzékben fel kell tüntetni a halva született gyermek anyjának nevét és az elhantolás időpontját.

(7) A köztemető nyitvatartási rendje:

     április 01-től szeptember 30-ig terjedő időszakban 06 órától 22 óráig

     október 01-től március 31-ig terjedő időszakban 07 órától 19 óráig kell a közönség részére nyitva tartani.

(8)[13] A köztemetőbe látogatók számára – kivéve mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezők - gépjárművel november 1-től február 28-ig behajtani tilos.

(9)[14] A köztemetőbe látogatók számára – kivéve mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezők - gépjárművel március 1-től október 31-ig behajtani szombati napokon lehet.

(10)[15] Az önkormányzat a temetőben építési munkálatokat végzők számára áramot nem biztosít. Az építtető feladata a szükséges áramforrás biztosítása.

 

Az eltemetés (urnaelhelyezés) feltételeinek biztosítása,

a temető használatára vonatkozó szabályok

 

19. § (1) Az eltemetés hagyományos módja szerint: a temetés hamvasztással vagy elhamvasztás nélkül történik, egyházi vagy világi szertartás szerint.

(2) Az eltemetés módjára és helyére nézve az elhunyt életében tett rendelkezése az irányadó, amennyiben ez nem ró az eltemettető személyére aránytalanul nagy terhet.

(3) Az elhunyt életében tett rendelkezése hiányában az eltemetés módját és helyét az határozza meg, aki a temetésről gondoskodik, vagy arra köteles lenne, de a temetésről más szerv vagy személy úgy gondoskodik, mintha az elhunyt saját halottja volna.

(4) Ha a temetésről több személy gondoskodik és közöttük az eltemetés módja tekintetében nincs megegyezés, a temetés csak elhamvasztás nélkül történhet.

(5) Ha haláleset Endrefalva közigazgatási területén történt és temetésre kötelezett személy nincs, ismeretlen helyen tartózkodik, vagy a kötelezettségét nem teljesíti, a temetésről Endrefalva Község Önkormányzata gondoskodik.

Szabálysértés

20. §[16]

(1)

(2)

Hatálybalépés

 

21. § (1) E rendelet 2001. április 01. napjával lép hatályba, ezzel a 4/1994.(II.25.) sz. Ö. rendelettel és a 4/1992.(I.30.) sz. Ö. rendelettel módosított 5/1991.(III.14.) sz. Ö. rendelet hatályát veszti.

(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben 1999. évi XLIII törvény, továbbá a 145/1999.(X.1.) Korm. rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

22. § (1) A rendelet 1. számú melléklete tartalmazza a koporsós temetési helyek árait.[17]

(2) A rendelet 2. számú melléklete tartalmazza a hamvasztásos temetési helyek árait.[18]

(3)[19] A rendelet 3. számú melléklete tartalmazza az Endrefalva köztemetőjében érvényes szolgáltatási díjakat.

 

 

Endrefalva, 2001. március 29.

 

Csóri Péter s.k.                                                                           Kalmár Edit s.k.

polgármester                                                                                         jegyző 

 

 

Záradék:

Egységes szerkezetben

  • Endrefalva Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2004.(VII.30.) számú rendeletével.
  • Endrefalva Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 17/2005.(X.19.) számú rendeletével
  • Endrefalva Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendeletével.
  • Endrefalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 31/2015. (XI.26.) önkormányzati rendeletével.
  • Endrefalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2019. (XII.1.) önkormányzati rendeletével.

 

 

A módosításokkal egybeszerkesztve 2019. december 1-jén.

 

Endrefalva, 2015. november 30.

 

Humanyné Vincze Nikolett

   jegyző helyett

 

 

Murányi Zoltán sk.

jegyzői feladatokkal

megbízott igazgatási előadó

 

1.sz. melléklet[20] [21]

Endrefalva Község Önkormányzati Képviselő-testületének

7/2001.(III.29.) sz. Ö. rendeletéhez

 

A koporsós temetési helyek árai

I. Endrefalva köztemetőjében a koporsós temetkezési helyek árai:

            1. Egyes sírhely:         bruttó 10.000 Ft

            2. Kettes sírhely:         bruttó 20.000 Ft

II. A gyermeksírok a fenti sírhely árak 50 %-ának megfelelőek.

III. A sírbolt hely ára bruttó 100.000.-Ft.

/A kettes sírhely kerületét nem haladhatja meg./

IV. Sírhelyeket előre megvásárolni akkor lehet, ha

  1. a sírhely befizetésétől számított 3 hónapon belül beépítési kötelezettséget vállalnak,
  2. amennyiben nem történik meg 3 hónapon belül legalább a sírhelyalap elkészítése, a sírhelyhez való jogosultság elveszik, valamint a befizetett összeg sem jár vissza.

 

2.sz. melléklet [22]

Endrefalva Község Önkormányzati Képviselő-testületének

7/2001.(III.29.) sz. Ö. rendeletéhez

 

A hamvasztásos temetési helyek árai

I. Endrefalva köztemetőjében a hamvasztásos temetkezési helyek árai:

            1. Urnasírhely:            bruttó 5.000 Ft

            2. Urnafülke:              bruttó 45.000 Ft

            3. Urnasírbolt:             bruttó 20.000 Ft /A kettes sírhely kerületét nem haladhatja meg. /

II. Sírhelyeket előre megvásárolni akkor lehet, ha

  1. a sírhely befizetésétől számított 3 hónapon belül beépítési kötelezettséget vállalnak,
  2. amennyiben nem történik meg 3 hónapon belül legalább a sírhelyalap elkészítése, a sírhelyhez való jogosultság elveszik, valamint a befizetett összeg sem jár vissza.

 

3. sz. melléklet[23][24]

Endrefalva Község Önkormányzati Képviselő-testületének

7/2001.(III.29.) sz. Ö. rendeletéhez

 

Endrefalva köztemetőjében érvényes szolgáltatási díjak

  1. A síremlék készítés és felújítás esetén hozzájárulás fizetendő a temető fenntartásához, melynek mértéke 5.000 Ft/síremlék.
  2. A temetkezési szolgáltató által fizetendő ravatalozóhasználati díj mértéke 5.000 Ft/temetés.

Az alkalmazott díjak nem tartalmazzák a jogszabályokban előírt áfát.

 

 

[1] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[2] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[3] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[4] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[5] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2015.11.27. napjától.

[6] Módosította a 17/2005.(X.19.) sz. Ö. rendelet.

[7] Módosította a 17/2005.(X.19.) sz. Ö. rendelet.

[8] Módosította a 17/2005.(X.19.) sz. Ö. rendelet.

[9] Módosította a 17/2005.(X.19.) sz. Ö. rendelet.

[10] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2015.11.27. napjától.

[11] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2015.11.27. napjától.

[12] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2015.11.27. napjától.

[13] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[14] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[15] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[16] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[17] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos 2013.01.01. napjától.

[18] Módosította a 16/2012.(XI.08.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012.11.09. napjától.

[19] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2016.01.01. napjától.

[20] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2016.01.01. napjától.

[21] Módosította a 15/2019. (XII.01.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020.01.01. napjától.

[22] Módosította a 15/2019. (XII.01.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020.01.01. napjától.

[23] Módosította a 31/2015.(XI.26.) önkormányzati rendelete. Hatályos: 2016.01.01. napjától.

[24] Módosította a 15/2019. (XII.01.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020.01.01. napjától.